کاهش قدرت خرید مردم ؛ نبود تقاضا ۵۰ درصد دامداری ها را تعطیلی کرده است

كاهش قدرت خريد مردم ؛ نبود تقاضا ۵۰ درصد دامداری ها را تعطیلی كرده است

امسال با وجود شرایط مساعد مرتع و صحرا در پی بارش‌های مناسب، تولید دام سبک و سنگین در حدی است که بسیاری از دامداران از انباشتگی دام در واحدهای دامداری انتقاداتی دارند و همواره خواهان صادرات دام برای رفع معضل کنونی هستند. این در حالی است که رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی لغو ممنوعیت صادرات را تهدید جدی برای تلاطم بازار گوشت در داخل می‌داند.
بسیاری از مسئولان بر این باورند که ۴۰ تا ۵۰ درصد واحدهای دامداری به سبب تعدد و انباشتگی دام و‌نبود تقاضا در بازار داخل در تعطیلی به سر می‌برند که اگر مسئولان وزارت صمت نسبت به صدور مجوز صادرات هر چند محدود اقدام‌نکند، ‌ظرف چند ماه آتی در بخش تولید گوشت گوساله با مشکلاتی مواجه خواهیم شد چرا که بسیاری از دامداران به سبب نبود بازار از پروار سال آینده عقب ماندند.
علی رغم آنکه سال گذشته در پی نوسان نرخ ارز و گستره قاچاق از مرزهای کشور، نرخ دام زنده و به طبع گوشت قرمز در بازار به طور سرسام آوری افزایش یافت، اما امسال کنترل خروج غیرقانونی دام از مرزهای کشور و فراوانی تولید موجب شده نرخ دام نسبت به ابتدای سال ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش یابد.
* انباشتگی ۳۶۰ هزار راس دام در واحدهای دامداری
احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور با انتقاد از واردات بی‌رویه گوشت طی ماه‌های اخیر به کشور اظهار کرد: علی رغم آن که ۹۵ درصد گوشت مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، اما طی ماه‌های اخیر واردات بی‌رویه منجر به نابودی تولید داخل شد که اگر هر چه سریع تر تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده نشود دامداران در دوره بعد تمایلی به تولید نخواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه وضعیت فعلی صنعت دامداری بحرانی است، افزود: درحال‌حاضر ۳۶۰ هزار رأس دام سبک و سنگین به سبب نبود بازار در واحد‌های دامداری انباشت شده که این امر مشکلات متعددی برای پروار بند‌ها ایجاد کرده است.
مقدسی با تأکید بر صادرات مازاد دام به بازار‌های هدف گفت: با توجه به انباشت چشمگیر دام روی دست پروار بند‌ها انتظار می‌رود که وزارت صمت اجازه صادرات ۲۰ هزار رأس گوساله با وزن بالای ۵۰۰ کیلو را به منظور خروج از بحران فعلی صادر کند.
این مقام مسئول خرید تضمینی دام را یکی دیگر از راهکار‌های کاهش انباشت دام در واحد‌های دامداری برشمرد و گفت: اگرچه خرید تضمینی دام می‌تواند به سبب کاهش انباشت دام در جلوگیری یا کاهش زیان دامداران تأثیرگذار است، اما به سبب بار مالی که بر دولت وارد می‌کند صادرات مدیریت شده می‌تواند علاوه بر رفع چالش‌های فعلی، مقداری ارز وارد کشور کند.
به گفته مقدسی، با توجه به آن کشور‌های حوزه خلیج‌فارس، عراق و اوراسیا از مقاصد صادرات دام ایرانی به شمار می‌روند، انتظار می‌رود که در آینده نزدیک صادرات دام به این کشور‌ها از سر گرفته شود تا کاهش نرخ در ماه‌های اخیر برای تولید‌کنندگان جبران شود.
* ۵۰ درصد واحد‌های دامداری در تعطیلی به سر می‌برند
منصور پوریان رئیس شورای صادر‌کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه ۴۰ تا ۵۰ درصد واحد‌های دامداری در تعطیلی به سر می‌برند، اظهار کرد: با برگزاری نشست‌های صنفی که در مجمع دامپروری صورت گرفت به این نتیجه رسیدیم که ۴۰ تا ۵۰ درصد واحد‌های دامداری به سبب انباشتگی دام در تعطیلی به سر می‌برند چرا که این دامداران به سبب کمبود نقدینگی و نبود بازار نتوانستند برای سال آینده اقدام به پروار بندی مجدد دام کنند.
او افزود: طبق اذعان سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور دام با استمرار این روند طی ماه‌های آتی در بخش گوساله با مشکلاتی مواجه خواهیم شد چرا که دامداران به سبب انباشتگی دام نتوانستند اقدام به پروار بندی دام کنند.
پوریان ادامه داد: درحال‌حاضر وزن دام‌های موجود در واحد‌های دامداری به سبب نبود بازار به ۶۰۰ تن تا یک تن رسیده و همین موضوع موجب شده تا دامداران از پروار سال آینده عقب بمانند، به همین خاطر اگر هرچه سریع‌تر مسئولان وزارت صمت برای صادرات تمهیداتی نیندیشند بدون تردید در آینده‌ای نه چندان دور دامداران با خطر ورشکستگی مواجه می‌شوند.
به گفته وی علی رغم فروش دام زیر نرخ تمام شده، اما همچنان تعداد قابل توجهی دام سنگین در واحد‌های دامداری موجود است که تنها راه‌حل کاهش زیان تولید‌کنندگان و خروج دام‌های انباشت شده صادرات به بازار‌های هدف است.
رئیس شورای صادر‌کنندگان دام زنده کشور با اشاره به اینکه امکان خرید تضمینی دام سنگین برای دولت وجود ندارد، گفت: اگرچه برخی فعالان بازار خرید تضمینی را یکی از راه‌های کاهش انباشت دام در واحد‌های دامداری اعلام می‌کنند، اما به سبب واردات گوشت گوساله به اندازه کافی امکان خرید تضمینی برای دولت وجود ندارد و متأسفانه اعتراضات متعددی از سوی فعالان مبنی بر صادرات دام مطرح می‌شود در حالی که برای حمایت از تولید داخل چاره‌ای جز این امر نیست.
وی افزود: علی رغم انباشت دام در واحد‌های دامداری، اما شرکت‌های بسته‌بندی و قصابان نرخ گوشت را متناسب با نرخ دام کاهش ندادند که بدین ترتیب سود‌های هنگفتی به جیب می‌زنند.

درباره نویسنده

7154مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

طراحی شده توسط هاست لاین