نماینده مردم ماهشهر و هندیجان : احداث سد مارون ۲ دام‌ها و کشاورزی را نابود کرده است

نماینده مردم ماهشهر و هندیجان : احداث سد مارون ۲ دام‌ها و کشاورزی را نابود كرده است

نماینده بندرماهشهر، هندیجان و امیدیه در مجلس‌گفت: سیاست‌های غلط وزارت نیرو در احداث سد مارون ۲ و رها سازی آب در رودخانه زهره باعث از بین رفتن‌ دام‌ها و زمین‌های کشاورزی در پایین دست این رودخانه‌ها شده است.
حبیب آقاجری اظهار داشت: در جریان جلسه با وزیر نیرو در خصوص انتقال آب خوزستان به استان‌های بالادست مسایل مختلفی مطرح شد. شهرهایی که در مسیر رودخانه جراحی(مارون) هستند از جمله بهبهان، جایزان، رامهرمز، رامشیر، جراحی بندرماهشهر و شادگان آب ندارند و نخلستان‌های این مناطق خشک شده و آبی نیست که به نخل‌ها و کشاورزی داده شود.
نماینده مردم بندرماهشهر، هندیجان، امیدیه و بندرامام خمینی بیان کرد: امسال مجوز کشت تابستانه به کشاورزان داده شده اما آبی نیست که زمین‌های خود را آبیاری کنند این آب حتی به اندازه‌ای که مجوز دادن هم نیست.
وی با اشاره به احداث سد مارون ۲ در بالادست گفت: طبق گفته وزیر نیرو طرح “سد مارون ۲” در فاز مطالعاتی است اما احداث این سد در مرحله اجرایی است.
آقاجری ادامه داد: رودخانه زهره آب ندارد و مردم هندیجان دام‌هایشان دیگر از این رودخانه آب نمی‌خورند زیرا آب مد دریا که حدود ۴ متر ارتفاع دارد وارد آب رودخانه می‌شود و از طرفی به دلیل دبی کم آب رودخانه آب دریا بر آب رودخانه غلبه کرده و آب رودخانه زهره شور می‌شود.
نماینده مردم بندرماهشهر، هندیجان ، امیدیه و بندر امام در مجلس عنوان کرد: وقتی آب از سد کوثر رها شد، یک روز هم آب به هندیجان نرسید. این آب را بالادست‌ها استفاده کردند. متاسفانه سیاست‌های غلطی در بالادست وجود دارد؛ اکنون در بالادست‌ رودخانه زهره برنج کاشته شده و این در صورتی است که پایین دست حتی آب نیست که دام های مردم مصرف کنند.
آقاجری با اشاره به اینکه قرار شد نمایندگان از کانال “چمشیر” بازدید کنند اظهار کرد: نیازهای این مناطق در همه ابعاد باید حساب شود؛ نیاز کشاورزی، شرب و دامداری و… باید در نظر گرفته شود. محیط زیست تالاب‌ها و هور و هور فصلی بهم خورده است؛ وزارت نیرو می‌گوید ما در فاز مطالعاتی هستیم و موضوعی را نادیده نگرفتیم ولی ما این حرف‌ها را باور نمی‌کنیم.
آقاجری در پایان خاطرنشان کرد: مردم هندیجان تشنه هستند و هم‌اکنون باید آبی از سد کوثر برای این چند روز رها سازی شود؛ وزارت نیرو قول مساعد داده و باید ببینیم این وعده تا چه حد محقق می‌شود.

درباره نویسنده

7125مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

طراحی شده توسط هاست لاین