کارشناس صنعت طیور : آماده مرغ ۳۵ هزار تومانی باشید

کارشناس صنعت طیور : آماده مرغ ۳۵ هزار توماني باشيد

طی چند ماه اخیر نرخ انواع مواد پروتئینی به دلایل مختلف از جمله مشکلات تامین نهاده‌های دامی و سودجویی دلالان، نوسان زیادی داشته است.
افزایش نرخ انواع مواد پروتئینی به دنبال محدودیت‌های ترخیص نهاده‌های دامی و طیور از جمله اتفاقات ناخوشایندی است که در برخی مراحل با سوء استفاده برخی فرصت طلب‌ها نیز همراه شده است.
افزایش قیمت‌های واهی برای سود بیشتر و ایجاد تورم‌های شوکی در بازار گوشت، مرغ و سایر مواد غذایی پروتئینی از جمله مواردی است که آرامش و ثبات بازار این اقلام را بر هم زده است.
برومند چهار آیین کارشناس صنعت طیور درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: با وجود فداکاری تولیدکنندگان طی ۴۰ سال اخیر، از وزیر جدید صمت انتظار داریم که با ایجاد خانه تکانی اساسی در وزارت‌خانه، فضای تولید را درک‌کند تا برخورد‌های نامناسب با تولیدکنندگان نشود.
چهارآیین درباره آینده تولید مرغ بیان کرد: اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار قیمت‌ها را اصلاح نکنند، آینده روشنی را برای بازار مرغ متصور نیستیم چرا که نفس تولیدکنندگان در آمده است.
این کارشناس صنعت طیور با بیان اینکه برای تولید یک کیلو مرغ زنده ۱۵ هزار تومان دان مصرف می‌شود، گفت: این در حالی است که مسئولان ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلو مرغ زنده را ۱۰ هزار تومان اعلام کرده اند که امیدواریم نرخ جدید به منظور استمرار تولید، منطقی اعلام شود.
عضو هیئت مدیره سابق کانون سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه زیان مرغداران طی ماه‌های اخیر به بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است، بیان کرد: بنابر آمار مرغداران از آذر ماه سال گذشته تاکنون هیچ گاه از حاشیه زیان خارج نشده اند چرا که قیمت واکسن، دارو و ریز مغذی‌ها به سبب واردات با ارز آزاد ۴ تا ۵ برابر رشد داشته است.
وی قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا را در بازار ۱۲ هزار تومان و ذرت را ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید با شفافیت اعلام کرده است که بیش از ۵۰ درصد نهاده‌ها از بازار آزاد تامین می‌شود که به سبب صراحت بیان در اعلام واقعیت باید به این وزارت‌خانه تبریک گفت.
این فعال بخش خصوصی قیمت منطقی هر کیلو مرغ زنده با احتساب ۱۰ درصد سود برای مرغدار را ۱۷ هزار تومان و مرغ گرم را ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: اگر ستاد تنظیم بازار نرخ واقعی تولید را اعلام نکند، باید فاتحه تولید را خواند و منتظر بود که با دلار آزاد قیمت هر کیلو مرغ برای مصرف کننده حداقل ۳۵ هزار تومان تمام شود.
چهار آیین ادامه داد: افراد سودجو که منافعشان در واردات است، به بهانه‌های مختلف درصدد ضربه زدن به تولید ملی هستند چرا که اگر نرخ واقعی مرغ اعلام نشود، تولید به شدت کاهش می‌یابد.
این کارشناس صنعت طیور در پایان تصریح کرد: ستاد تنظیم بازار تاکنون یکبار قیمت مرغ را متناسب با هزینه‌های تولید اعلام‌ نکرده است و علی رغم افزایش هزینه‌های تولید این سوال مطرح است که ستاد تنظیم بازار بر چه مبنایی قیمت مصوب را اعلام‌ می کند.
منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور از ازدیاد عرضه دام خبر داد و گفت: بنابر بررسی‌های صورت گرفته، برای اولین بار بعد از بحران‌هایی که ایجاد شده عرضه دام نسبت به تقاضا پیشی می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه تولید در بخش دام سبک‌۵۰ درصد و دام سنگین ۳۰ درصد رشد داشته است، افزود: علی رغم گسترش ویروس کرونا و کاهش واردات، اما عرضه نسبت به تقاضا پیشی گرفته است.
پوریان ادامه داد: با توجه به زایش‌های فصل پاییز و افزایش‌ جمعیت دام نیازی به واردات دام‌ نداریم.
رئیس شورای تامین کنندگان دام از انباشت دام در دامداری‌ها خبر داد و گفت: با توجه به انباشت دام در دامداری‌ها باید راه چاره‌ای اندیشیده شود تا با صادرات دام و اجرای خرید تضمینی، مشکل دامداران تا حدی مرتفع شود.
به گفته وی، ظرفیت تولید دام به مرحله‌ای رسیده است که دیگر نیازی به واردات نداریم.

درباره نویسنده

7195مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

طراحی شده توسط هاست لاین