مسئول آزمایشگاه محیط زیست خوزستان : ۸ بیمارستان مشکل امحای زباله‌های عفونی دارند

مسئول آزمایشگاه محیط زیست خوزستان : 8 بیمارستان مشكل  امحای زباله‌های عفونی دارند

مسئول آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نسبت به شیوه امحای زباله‌های عفونی در بیمارستانها در شرایط همه‌گیری کرونا هشدار داد و خواستار نظارت بیشتر دانشگاه‌های علوم پزشکی بر نحوه بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی شد.
صغری رستمی اظهار داشت: بر اساس قانون، متولی ساماندهی پسماند عفونی، تولیدکننده‌های این پسماندها هستند، پسماندهای عفونی هم جزو زباله‌های ویژه محسوب می‌شوند که در سیستم‌های بی‌خطرسازی، بی‌خطر می‌شوند البته این روش باعث نمی‌شود که از حالت ویژه خارج شوند، بلکه با این روش برای امحای درست آماده سازی می‌شوند.
وی افزود: زباله‌های عفونی حاوی انواع و اقسام آلاینده‌های میکروبی یا ترکیبات شیمیایی یا پانسمان و بافت و خون و … هستند و اخیرا نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا دفع این پسماندها نیازمند نگاه ویژه است زیرا در صورت عدم امحای درست این زباله‌ها می‌توانند به عامل بیماری و انتقال ویروس مبدل شوند.
رستمی اضافه کرد: با توجه به اینکه همه بیمارستانهای استان پذیرش بیماران مبتلا به کرونا انجام می دهند، امکان انتشار ویروس در صورت عدم امحای صحیح وجود دارد و باید به این مساله توجه جدی شود.
وی تاکید کرد: بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی متولی بهداشت جامعه هستند و اگر کنترل درستی بر روی آنها نشود فرآیند سلامت زیر سوال می‌رود، بنابراین انتظار است که روی بیمارستان‌ها به نحوی کنترل و نظارت بیشتری صورت گیرد تا احتمال انتشار ویروس به حداقل برسد.
رستمی اظهار داشت: از ۶۱ بیمارستان بزرگ خوزستان، در هشت بیمارستان مشکلاتی از بابت امحای زباله‌های عفونی وجود دارد، البته این به معنای نداشتن سیستم بی‌خطرسازی در همه این بیمارستان‌ها نیست و برخی از آنها سیستم امحا دارند اما غیرفعال یا دارای نواقصی است.

درباره نویسنده

7264مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

طراحی شده توسط هاست لاین