وزیر اقتصاد : برون سپاری خدمات ادارات باعث کاهش فساد می شود

حذف ارتباط چهره‌ به چهره کارمندان دولت با مراجعه‌کنندگان مساله‌ای است که وزیر اقتصاد آن را عاملی برای کاهش فساد اداری توصیف می کند؛ اتفاق بزرگی که قبل از هر چیز نیازمند بردن خدمات دولتی به بسترهای الکترونیک است.
به گزارش ایسنا، سیستم بروکراسی ایرانی یکی از عریض و طویل‌ترین دستگاه‌های بروکراسی در دنیاست؛ به طوری که بر اساس آخرین آمارها و اطلاعات از کارکنان دستگاه‌های اجرایی (مشمول و غیرمشمول قانون مدیریت خدمات کشوری) و نهادهای انقلابی بر اساس وضعیت استخدامی آنها نشان می‌دهد که دولت چیزی حدود دو میلیون و ۲۷۷ هزار کارمند دارد. البته حقوق‌های پرداختی به همین تعداد خلاصه نمی‌شود و اگر بازنشستگان و مستمری‌بگیران، کارمندان نهادهای غیردولتی، نظامی‌ها و … را به این جمع اضافه کنیم، دولت در مجموع به چیزی حدود ٨,۵‌میلیون نفر حقوق می‌دهد که این تعداد حدود ٣۵‌ درصد شاغلان کشور را تشکیل می‌دهند.
چنین دستگاه عریض و طویلی با تعریف مجوزهای مختلف برای کسب‌وکارهای اقتصادی و به تبع آن طولانی شدن فرایندهای کاغذبازی اداری در عمل شکل گرفتن فعالیت‌های اقتصادی را به سختی می‌اندازد.
سازوکاری که برای مقابله با این فرایند مخرب می‌توان در نظر گرفت استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی جدید به منظور ارائه خدمات اداری بر بستر فضای الکترونیکی است. در این فرایند علاوه بر افزایش سرعت ارائه خدمات دولتی، شفافیت و سلامت اداری هم بیشتر خواهد شد. در این باره وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه رویکرد اقتصاد هوشمند به عنوان رویکردی که تحقق آن بطور همزمان خیلی از مشکلات و چالش ها را برطرف می کند، تاکید کرد: مهمترین دستاورد پیاده‌سازی اقتصاد هوشمند، ایجاد ابرفرصت‌هاست.
فرهاد دژپسند که با حضور در نمایشگاه الکامپ از سامانه‌های “شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصاد ایران”، “برون سپاری مالیات بر نقل و انتقال املاک مسکونی” و “سامانه درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا)” رونمایی کرد، گفت که با بهره‌برداری از این سامانه‌ها، بعد زمانی و مکانی در انجام فرآیندهای اقتصادی حذف می‌شود.
او با بیان اینکه با راه‌اندازی این سامانه‌ها، علاوه بر صرفه جویی چشمگیر در مصرف کاغذ، ارتباط چهره به چهره خدمات گیران این وزارتخانه نیز حذف خواهد شد این فرایند را عامل مهمی در کاهش فساد اداری توصیف کرد.

درباره نویسنده

6349مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

طراحی شده توسط هاست لاین