نماینده مردم مسجدسلیمان : لشکر بیکاران در خوزستان با انتقال آب کارون بیشتر می شود

نماینده مردم مسجدسليمان : لشكر بيكاران در خوزستان با انتقال آب كارون بيشتر مي شود

نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا گفت: پروژه انتقال آب از تونل بهشت‌آباد ارزیابی زیست‌محیطی ندارد، باعث خشک شدن سفره‌های آب، تالاب‌ها، چشمه‌ها و دشت‌های کشاورزی می‌شود.
علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا امروز گفت: مدیریت و بهره داری منابع آب موضوعی است چند بُعدی و حیاتی. باید در این مورد رویکردی کلی‌نگر، علمی و میان‌رشته‌ای تثبیت شود زیرا میان ساختارهای مهم کشورها با مدیریت آب روابط عمیقی وجود دارد.
وی افزود: حل مشکلات ناشی از کم‌آبی به سطح بالایی از مشارکت و انسجام مردم با نهادهای دولتی نیاز دارد. بشر امروزی ضرورت مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبی را درک نموده، بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان در مناطقی با حوزه‌های آبریز مشترک ساکن هستند و توانسته‌اند برای اداره آن به تفاهم نسبی برسند، اما به چه دلیل برای موارد مشابه در حوضه‌های ما این موضوع مورد واکاویِ علمی-کارشناسانه واقع نمی‌شود تا مشکلات کاهش یابد و برخی هم به دنبال اختلاف‌افکنی میان مردم و مسئولان از طریق مشکلات حوزه آب نروند.
ورناصری گفت: پروژه انتقال آب از تونل بهشت‌آباد ارزیابی زیست‌محیطی ندارد، باعث خشک شدن سفره‌های آب، تالاب‌ها، چشمه‌ها و دشت‌های کشاورزی می‌شود، بدون ایجابِ اصلاح الگوی کشت و مشاغل جایگزینِ کم آب بَرمعیشت هزاران خانوار در معرض خطر قرار گرفته بر خیل بیکاران می‌افزاید این پروژه باید از منظر زیستی- اجتماعی واکاوی و تا آن زمان باید متوقف شود، همه ما برای حل مشکلات آب باید ملتزم به صداقت، علم محوری و شفافیت باشیم.
نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا گفت: تنها در شرایطی که هیچ امکانی برای تأمین آب شرب مورد نیاز نباشد شاید به اجرای این پروژه‌ها روی آورد آن‌هم با بررسی‌های علمی، بنده در مجلس هم عرض کردم که کارون ارتباط حیاتی با معیشت مردم خوزستان و چهارمحال دارد.
وی ادامه داد: حفر این کانال در عمق ۳۰۰ متر با قطر ۶ متر آن‌هم ۶۵ کیلومتر، ده‌ها هزار میلیارد پول مصرف خواهد داشت با فنّاوری جدید می‌توان با هزینه‌هایی کمتر از دریا آب آورد، آب رودخانه و منابع زیرزمینی نباید صرف گسترش صنعت شود و باید به‌سوی بازچرخانی آب و استفاده از پَساب‌ها برویم که هزینه‌های بسیار کمتری در بر خواهد داشت.

درباره نویسنده

6969مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

طراحی شده توسط هاست لاین