معاونت دانشگاه علوم پزشکی اهواز : بروز آسم در خوزستان دو برابر متوسط کشوری است

معاونت دانشگاه علوم پزشکی اهواز : بروز آسم در خوزستان دو برابر متوسط کشوری است

* دکتر سیدمحمد علوی : مدارس و مهدکودک‌ها باید همچنان تعطیل باشند.
سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه ابتلا به کرونا ارتباط تنگاتنگی با بیماری زمینه‌ای دارد، گفت: فراوانی این عوامل خطر در خوزستان زیاد است و این عوامل باعث می‌شوند که کرونا در خوزستان از وفور بالاتری برخوردار شود.
دکتر سیدمحمد علوی اظهار کرد: زمانی که کرونا، جهان را به اشغال خود درآورد در کنار همه هیاهویی که ایجاد شد،‌ شگفتی نیز به همراه داشت؛ این شگفتی شامل دانش، نگرش و فعالیت‌ها است.
علوی گفت: در بحث تغذیه دو اصطلاح امنیت غذایی و غذای سالم داریم؛ زمانی که از امنیت غذایی صحبت می‌شود به معنی این است که جامعه دسترسی مداوم به غذای سالم داشته باشد تا جسم و روان سالم فرد تأمین شود. همچنین غذای سالم غذایی است که عاری از هر گونه مخاطره میکروبی، شیمیایی، تشعشعات باشد. شرایط سلامت این غذا در مراحل مختلف از جمله تهیه، انبار، توزیع و مصرف باید رعایت شود.
سرپرست مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: برخی همیشه سوال می‌پرسند که چرا بیماری در خوزستان طول کشید و یا چرا میزان مرگ و میر در خوزستان نسبت به آنچه انتظار داشتیم بالا است؟ زمانی که پیک بیماری در بسیاری از استان‌های دیگر وجود داشت در خوزستان مشکلی نداشتیم. ما در ابتدا بیماری را نمی‌شناختیم، بنابراین واکنش‌مان نسبت به بیماری واکنش مناسب بیماری نبوده است. بشر در مقابل ویروس کرونا غافلگیر شد اما اکنون که به این وضعیت رسیده‌ایم می‌توانیم به برخی سؤالات در خصوص وضعیت کرونا در خوزستان پاسخ دهیم.
وی تصریح کرد: پاسخ این سوالات می‌تواند در چالش‌های خوزستان در زمینه بیماری‌های زمینه‌ای باشد. خوزستان چند سال درگیر گرد و خاک بوده است بنابراین مشکلات ریوی در خوزستان نسبت به استان‌های دیگر فراوان‌تر است. بروز آسم در کشور ۸.۶ درصد اما در خوزستان ۱۶.۷ درصد است یعنی بروز آسم در خوزستان دو برابر متوسط کشوری است بنابراین هر چه بیماری آسم و بیماری‌های ریوی در جامعه‌ای بیشتر باشد عفونت‌هایی مانند کرونا، آنفلوآنزا و بیماری‌های ریوی دیگر بیشتر است زیرا میکروب‌ها و ویروس‌ها جای آزرده را بیشتر دوست دارند.
علوی بیان کرد: دومین موردی که باید در نظر بگیریم در خصوص امنیت غذایی است. خوزستان یکی از مناطق ناامن غذایی کشور است و بیشتر از ۵۰ درصد خانوارهای شهری و صد درصد خانوارهای روستایی حدود ۳۰ درصد درآمد خود را صرف خوراک می‌کنند.
سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: در خوزستان به دیابت نیز باید توجه ویژه‌ای شود زیرا شیوع دیابت در خوزستان ۱۴ درصد است. فشارخون، دیابت، کم‌تحرکی، چاقی، مصرف نامناسبت سبزی، مصرف بالای نمک و فست‌فود عوامل خطری هستند که فروانی آن‌ها در خوزستان زیاد است و این عوامل باعث می‌شوند که کرونا در خوزستان از وفور بالاتری برخوردار شود.
علوی با اشاره به میزان خطر انتقال کرونا در فعالیت‌های مختلف، بیان کرد: در نشستن در سالن انتظار مطب پزشک در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی حدود ۴۰ درصد، غذا به صورت بیرون‌بر کمتر از ۱۰ درصد، گردش در مراکز شلوغ شهر ۴۰ درصد، شام خوردن و مهمانی رفتن حدود ۵۰ درصد، خریدکردن در مراکز خرید ۵۰ درصد و رفتن به مدرسه و مهدکودک حدود ۶۰ درصد خطر انتقال کرونا وجود دارد و شانس انتقال افزایش می‌یابد. بنابراین تا زمانی که در وضعیت قرمز هستیم مدارس و مهدکودک‌ها باید تعطیل باشند.
وی افزود: رفتن به خانه سالمندان ۶۰ درصد، آرایشگاه رفتن ۷۰ درصد، غذاخوردن در رستوران‌ها با فضای بسته ۷۰ درصد،‌ شرکت در مراسم عزا و عروسی ۷۰ تا ۸۰ درصد، ورزش‌های میدانی مانند فوتبال و بستکبال ۷۰ درصد، دست‌دادن و روبوسی ۷۰ تا ۸۰ درصد، غذاخوردن در بوفه ۸۰ درصد و رفتن به استادیوم، شهربازی، سینما، کنسرت و مراسم مذهبی با جمعیت بالای ۵۰۰ نفر ۸۰ تا ۹۰ درصد باعث انتقال عفونت می‌شود.
سرپرست مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه ابتلا به کرونا ارتباط تنگاتنگی با بیماری زمینه‌ای دارد، بیان کرد: با توجه به اهمیت این مسائل و انتقال عفونت می‌توانیم بگوییم که روند طولانی شدن بیماری در خوزستان و بالا بودن موارد بیماری در خوزستان به دلیل این است که در موارد بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم، قلبی‌عروقی، فشار خون و عادت‌های غذایی غلط مانند مصرف نمک و فست‌فود و کم‌تحرکی چالش داریم و این وضعیت به طور نسبی در خوزستان، نسبت به استان‌های دیگر بیشتر است.
علوی گفت: یکی از مشکلات ما این است که تضاد بین تصمیم‌گیری و برنامه‌ها در همه قسمت‌های جامعه وجود دارد. از طرفی تصمیم می‌گیریم مردم به تجمعات نروند اما از طرف دیگر برای یک کار، زمانی تعیین می‌کنیم. مثلاً اگر می‌گوییم همه در منزل بمانند باید همه چیز تعطیل شود اما ما می‌گوییم باید به گونه‌ای زندگی کنیم که بیمار نشویم.
وی بیان کرد: در حال حاضر توصیه می‌کنیم که همه از ماسک استفاده کنند البته ما نمی‌گوییم ماسک بهترین راهکار است اما در شرایط فعلی استفاده از ماسک بهترین راهکار برای پیشگیری از شیوع کرونا است.
علوی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد خوزستان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارد، تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲ شهر خوزستان قرمز، چهار شهر نارنجی و ۱۱ شهر زرد هستند که ما شهرهای نارنجی را نیز مانند قرمز می‌دانیم.
وی تصریح کرد: در گذشته عنوان می‌شد که معتادان کرونا نمی‌گیرند، اما طبق بررسی ۳۲۰ نفر از معتادان تحت پوشش مراکز گذری (DIC)، ۴.۷ درصد این جمعیت به کرونا مبتلا بودند. خطر انتقال کرونا در افراد معتاد ۱۰ برابر افرادی عادی است بنابراین هر نوع اعتیاد افراد را مستعد ابتلا به کرونا می‌کند. مصرف الکل، سیگار و قلیان در بسیاری از بیماری‌ها نقش دارند.

درباره نویسنده

6969مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

طراحی شده توسط هاست لاین