مدیرعامل آبفا خوزستان : شرمنده مردم هستم

مدیرعامل آبفا خوزستان : شرمنده مردم هستم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: از ورود فاضلاب به کارون شرمنده هستم. از سال ۸۵ و ۸۶ باید جلوی سرریز فاضلاب به کارون را می گرفتیم.
صادق حقیقی پور اظهار کرد: حجم مشکلات آنقدر زیاد است که برخی مواقع در کارهای روزمره غرق و دچار انفعال می‌شویم. در میان این مشکلات قطعاً وجود فضای مجازی گسترده، سایت یا روزنامه‌های اطلاع‌رسانی را یک نعمت می‌دانیم. حتی اگر برخی مواقع نقد از دید ما غیرمنصفانه باشد.
وی بیان کرد: تمدن قدیمی استان، یکی از علل این مشکلات است و اینکه از همان گذشته سیستم دفع فاضلاب داشتند ولی ایجاد شبکه‌های مدرن با انقلاب و بعد هم جنگ تحمیلی همزمان شد، بعد از جنگ خوزستان در دوران دنبال ساخت خانه بود ولی استان‌های دیگر به دنبال ایجاد شبکه فاضلاب بودند.
مدیرعامل آبفای خوزستان گفت: مشکل اساسی فاضلاب در هفت شهر سوسنگرد، اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، ماهشهر و بندر امام وجود دارد که زمین باتلاقی است و برای عمق لوله‌گذاری در یک متری به آب یا لنز ماسه‌ای برخورد می‌کنیم که مجبور به سپرکوبی هستیم و از طرفی بسیاری از خانه‌ها استحکام کافی را در این خصوص ندارند و با سپرکوبی، خراب می‌شوند.
حقیقی پور با اشاره به اینکه برای کار در مناطق مرکز شهر اهواز با یک بیل کل آب مناطق قطع می‌شود، ادامه داد: روز گذشته در کوت عبدا… با یک دستگاه گریدر ۱۷ انشعاب غیرمجاز قطع شد که با وجود غیرمجاز بودن ولی به دنبال وصل شدن مجدد آن بودیم تا آب منزلی قطع نشود.
وی اظهار کرد: قرار است که تأمین آب ۷۴ شهر و چهار هزار روستا در طرح‌های جامع آب‌رسانی انجام شود. این کار از سدهای استان به دلیل منابع آب مطمئن، با کیفیت آب پایدار و مصون از آلودگی هستند، به وسیله خطوط انتقال انجام خواهد شد.
مدیرعامل آبفای خوزستان با اشاره به اینکه در مطالعات بانک جهانی که سال ۸۷ اعلام شد، تصفیه‌خانه شماره دو که ۶۰ درصد آب اهواز را تأمین می‌کند، باید از مدار خارج شود، افزود: دولت اعلام کرد که تأمین آب اهواز در طرح غدیر قرار گرفته است و مطابق این طرح به ازای هر نفر، ۲۵۰ لیتر آب را تحویل شهروندهای اهوازی بدهیم.
حقیقی پور یادآور شد: در طرح غدیر قرار بود آب تصفیه شده را به ما تحویل دهند که اگر این‌گونه نبود، باید در تصفیه‌خانه شماره دو اهواز شاهد حداقل ۱۵ درصد هدررفت آب باشیم. مدیرعامل آبفا خوزستان عنوان کرد: عمر مفید یک شبکه در اروپا ۸۰ سال است که اتفاقاً خیلی از شبکه‌های قدیمی ما نسبتاً پایدار هستند. یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر شبکه توزیع با سن بالای ۲۵ ساله را در اهواز داریم که در استان این رقم سه تا چهار هزار کیلومتر است.
وی تصریح کرد: هدررفت آب (میزان هدررفت به خاطر شبکه فرسوده که تلفات فیزیکی است و یک بخش هم تلفات ظاهری که یا کنتور خراب است یا مشترک کنتور ندارد و یا قبل از آن سه راهی زده است) را از ۴۲ درصد به ۳۵ درصد کاهش داده شد که استاندارد این هدررفت فیزیکی در تمام جهان ۵۰ درصد می‌شود ولی در خوزستان حداقل ۷۰ درصد آن ظاهری یعنی مربوط به خطای قرائت است.
مدیرعامل آبفای خوزستان خبر داد: اهواز ۴۰۰ هزار مشترک آب دارد ولی ۵۰ هزار مشترک غیرمجاز هم دارد که شاید در دیگر کلان‌شهرها این‌گونه نیست.
حقیقی پور در خصوص آب گل آلود یا بوی فاضلاب دادن آب آشامیدنی گفت: این نقاطی که احتمال تلاقی فاضلاب وجود دارد به شدت پایین است ولی شبکه‌های توزیع آب موجودات زنده‌ای هستند و اتفاقات غیر برنامه‌ریزی شده هم دارند. قطعاً در هر خیابانی یک خط آب و یک خط فاضلاب داریم که هر کدام یکسوی خیابان هستند و خط آب در عمق یک و نیم تا دو متر و فاضلاب از سه متر شروع می‌شود و تا پایین‌تر می‌رود.
وی بیان کرد: خط لوله آب تحت فشار است و همیشه فشار پمپ پشت آن است ولی خط لوله فاضلاب ثقلی است. در مواقع پیک مصرف فشار در خط پایین می‌آید و بر اساس قانون و مقررات ملی ساختمان بعد از مخزن پمپ نصب شود ولی همه در اهواز قبل از مخزن این نصب پمپ را دارند.
مدیرعامل آبفای خوزستان تشریح کرد: در اهواز سطح آب زیرزمینی بالاست و آب دور لوله‌ها را احاطه کرده است ولی در مواقع پیک مصرف که کم‌فشاری عمومی در شبکه توزیع را داریم، وقتی پمپ‌ها مکش آب دارند، آب سطحی هم وارد لوله می‌شود که ماندآب هست و بوی گند می‌دهد یا آب گل آلود هست.
حقیقی پور یادآور شد: از ریزش فاضلاب به کارون شرمنده هستیم و اعتقاد دارم که پاک‌سازی کارون به اجرای طرح غدیر اولویت دارد و از سال ۸۵ و ۸۶ باید جلوی سرریز فاضلاب به کارون را می‌گرفتیم. وی عنوان کرد: ۱۸۵ هزار مترمکعب فاضلاب در شرق تولید می‌شود که بخشی از آن به رودخانه کارون سرریز می‌شود. از ۱۰۷ هزار مترمکعب فاضلاب غرب اهواز نیز ۷۵ هزار مترمکعب به رودخانه کارون سرریز می‌شود.
مدیرعامل آبفای خوزستان گفت: کل ظرفیت شبکه فاضلاب ۳۰۰ هزار مترمکعب در اهواز است که در آذرماه سال گذشته، ۱۷ میلیون مترمکعب بارندگی داشتیم که دفع آب‌های سطحی شهرداری نهایتاً ۲۰ درصد باشد ولی مابقی را چه کسی باید دفع می‌کرد؟ با کمک گروه‌های جهادی و خیریه توانستیم آن را در چند روز دفع کنیم.

درباره نویسنده

7195مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

طراحی شده توسط هاست لاین